dr Ewelina Grygier

Ewelina GrygierDoktor nauk o sztuce, z zawodu etnomuzykolog, absolwentka Muzykologii oraz Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, studiowała w Poznaniu (UAM), Warszawie (UW) oraz w Wiedniu (UW).

Jej zainteresowania naukowe związane są z muzyką przestrzeni publicznych. W 2021 roku obroniła rozprawę doktorską „Artysta, performer, żebrak. Zjawisko muzykowania ulicznego w Polsce w XXI wieku w świetle teorii performansu”, napisaną pod kierunkiem prof. Ewy Dahlig-Turek.

Wykłada gościnnie w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina (Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej, Katedra Jazzu i World Music) oraz w Studium Podyplomowym w Instytucie Sztuki PAN.

Publikuje na łamach „Ruchu Muzycznego” (stała współpraca od 2014 roku) oraz w „Piśmie Folkowym” (autorska rubryka „Etnolektura”). Współpracuje ze Zbiorami Fonograficznymi IS PAN przy digitalizacji i opracowaniu materiałów etnofonograficznych oraz z Fundacją MeaKultura w ramach projektów edukacyjnych.

Flecistka, regularnie koncertuje z muzyczno-tanecznym projektem „Usłyszeć Taniec”; w 2019 roku wydała solową płytę „Szplin”. Prowadzi także działalność edukacyjną w zakresie wykonawstwa muzyki tradycyjnej, m.in. w latach 2012–2016 podczas Trad Music Workshop w Lockenhaus w Austrii.

Członkini międzynarodowej grupy badawczej poświęconej muzyce ulicy – Street Music Research Unit (University of Adelaide) oraz Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego.

Strona internetowa: ewelinagrygier.art.pl
Spis publikacji: pobierz
ORCID ID: 000-0001-6072-2222