mgr Ewa Chamczyk

Absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (praca magisterska pt. Wirtuozowska kariera Apolinarego Kątskiego (1829–1861) w świetle doniesień prasowych, 2014) oraz studiów podyplomowych Zarządzanie Kulturą w strukturach Unii Europejskiej w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (2017). Obecnie doktorantka w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pod kierunkiem prof. Aliny Żórawskiej-Witkowskiej przygotowuje monografię poświęconą życiu i twórczości Apolinarego Kątskiego w kontekście sylwetek innych wirtuozów XIX wieku, oraz Visiting Scholar na Columbia University w Nowym Jorku w ramach stypendium Fulbright Junior Research Award 2020–2021.
Jej zainteresowania badawcze dotyczą zjawiska wirtuozerii w XIX wieku, europejskiej muzyki skrzypcowej oraz sytuacji społeczno-kulturalnej ośrodków muzycznych tego okresu, a także historii muzyki i tańców swingowych.

Efekty swoich badań prezentowała na licznych konferencjach i publikowała na łamach periodyków naukowych. Jest stypendystką programu Fulbright Junior Research Award 2020–2021, stypendium badawczego na Uniwersytecie Wiedeńskim, Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszych doktorantów (2019, 2020) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców i osób upowszechniających kulturę (2018).

Od 2014 roku zawodowo związana z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, gdzie obecnie pracuje w dziale ds. Nauki i Wydawnictw. Współpracuje także z licznymi instytucjami kultury jako konferansjer, prowadząc koncerty i wydarzenia kulturalne, m.in. XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Współpracuje również z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, biorąc udział w opracowaniach wydań krytyczno-źródłowych. Wolne chwile spędza na parkiecie, tańcząc tańce swingowe oraz grając na skrzypcach w zespole The Cajun Spices.

W Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadziła zajęcia dotyczące kultury muzycznej Warszawy w XIX wieku oraz muzyki i tańców swingowych. Jest przedstawicielką doktorantów w Radzie Dydaktycznej Dyscypliny w IM UW. 

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-8424-7814

Lista publikacji